Mikołaj ze swoim ulubionym zespołem.
Teatr Leśny we Wrzeszczu. 17 czerwca godz. 18

___Lato Ludzi
17 czerwca
Teatr Leśny, ul. Jaśkowa Dolina 45, Gdańsk Wrzeszcz
wstęp wolny

___W programie:
18.00 – Teatr Mimoto, spektakl: „Blatta orientalia”
18.30 – koncerty zespołów: Cocodjembe & Nandaloo;
Remont Pomp, Mikołaj Trzaska, Olo Walicki

>>>>>Teatr Mimoto
„Blatta orientalia” powstał na podstawie komedii w jednym akcie Stanisława Witkiewicza pt. Karaluchy. Stworzony został z okazji 10-lecia grupy teatralnej Mimoto i zawiera w sobie szereg elementów nawiązujących do dotychczasowej twórczości teatru. Najnowsza realizacja grupy pozostaje w „szalonej” stylistyce twórczości Witkacego. Opowiada „Stasiową” historię napaści karaluchów z Amery. W niebajkowej rzeczywistości, trudnościach życia codziennego karaluchy stanowią plagę cywilizacji, zawierając w swej przenośni bezduszność, wyzucie z uczuć, egoizm i uzależnienie… Karaluchy z Amery to domena współczesnej cywilizacji… a ratunku nie widać…

„Ze smutkiem trzeba tak walczyć, jak z chorobą. Nie dopuścić, żeby się stała chronicznym stanem, nałogiem myśli i uczuć. Trzeba mu przeciwstawić cele i dążenia, które pozostały żywe, trzeba przeciwstawić obowiązek względem ludzi – ludzi bliskich i Tobie oddanych. Rozumiesz? Jest w Tobie więcej sił, niż Ci się teraz zdaje”.
(Stanisław Witkiewicz, list ojca do syna)

osoby:
Blatta orientalis – Daniel Fabrycy
Helpmija – Magdalena Berger
Matkożona Niekochańska – Monika Łapińska
Persofobik nr 1 – Dariusz Galczak
Persofobik nr 2 – Eugeniusz Sztrejan
Ekofrenik – Anna Żukiewicz

scenariusz i reżyseria – Barbara Ziemkiewicz, Adam Stawicki
muzyka – The Seatbelts

Teatr Mimoto istnieje od 10 lat i jest na stałe związany z Fundacją Rozwoju Integracji Społecznej AKCES z Gdańska. Dorobek grupy obejmuje siedem spektakli opartych o autorskie scenariusze. Jednym z najciekawszych przedsięwzięć grupy jest nagranie słuchowiska radiowego p.t. „To.To Szczęście”, zrealizowanego na podstawie autentycznych postów z popularnego forum dla osób niepełnosprawnych. Spektakl „Laf laf laf” otrzymał w roku 2012 nagrodę Dyrektora Artystycznego Festiwalu Teatrów Niezależnych ProContra w Szczecinie, Nagrodę Publiczności na Festiwalu AKCEPT 2012. Za spektakl „Bógot” teatr otrzymał Grand Prix oraz Nagrodę Publiczności Festiwalu Pozapozy 2013 oraz Festiwalu AKCEPT 2013.

 

>>>>>COCODJEMBÉ
Występy zespołu Cocodjembé to niesamowicie żywiołowe doświadczenie. Piękne kompozycje stworzone z naturalnych dźwięków dundunów, djembe, djabare oraz dzwonków zabierają nas w podróż do korzeni muzyki i kolebki ludzkości. Tu każdy rytm opowiada inną historię, każdy rytm ma swą moc, w której zaklęty jest ogrom kultury plemiennej, każdy rytm ma swoistą dla siebie intencję.
Skład zespołu tworzą pasjonaci afrykańskiej muzyki perkusyjnej. Wszyscy mocno związani z Trójmiastem, tu mieszkają, grają oraz prowadzą warsztaty, a od 2011 tworzą wspólnie zespół. W ich muzyce łączą afrykańskie dziedzictwo ze słowiańskim temperamentem. Tradycyjne instrumentarium Afryki Zachodniej i rytmy z tamtych rejonów wraz z ich dynamicznymi aranżacjami, dostarczają wspaniałych wrażeń i porywają do energetycznego tańca.
https://www.facebook.com/Cocodjembe

>>>>>NANDALOO
Kolektyw taneczno-muzyczny, inspirowany tradycyjnymi rytmami i choreografiami ludów Afryki Zachodniej. W trakcie występów, tancerze łączą taniec Afro z wygrywaniem rytmów na bębnach basowych typu dundun. Takie niesamowicie energetyczne połączenie, przeplatane jest śpiewem, dźwiękami balafonu i tradycyjnymi aranżacjami muzycznymi na bębnach djembe i dundun, wykonywanymi przez doświadczonych muzyków z zespołu Cocodjembe.
Nandaloo w języku Mandinke oznacza „lekarstwo”. Taniec afrykański i gra na bębnach może działać jak panaceum, które wyzwala radość, spontaniczność, pozwala odprężyć się i zbliżyć do swojej prawdziwej natury.
Dla nas, taniec i muzyka afrykańska to sposób na wyrażanie siebie, afirmowanie życia oraz wybudzenie energii, którą chcemy się z Wami dzielić!
https://www.facebook.com/Nandaloo

 

>>>>>REMONT POMP, MIKOŁAJ TRZASKA, OLO WALICKI
Remont Pomp – zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2004 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką. Jako przykład mogą służyć utwory wykonywane na stole, szklankach, kieliszkach, dzbanach czy też beczkach.

Zespół ma w swoim dorobku dwie płyty. Pierwsza pt: „Złota Platyna” wydana w 2012 roku została nagrana z Mikołajem Trzaską i Majkiem Majkowskim. Kolejną płytę pt: „Pomp Power” zespół nagrał z Mikołajem Trzaską, ukazał się ona w grudniu 2016 roku nakładem wydawnictwa kilogram records. Dzięki tym spotkaniom muzyka zespołu na płytach zyskała bardziej free jazzowo, improwizowany charakter.

Remont Pomp zagrał wiele koncertów w trójmieście jak i innych miastach Polski. Grał również za granicą w krajach tj: w Izrael, Niemcy, Słowacja, Irlandia Półnpcna i Szkocja. Największym międzynarodowym osiągnięciem zespołu była ponad 2 tygodniowo trasa w Australii wraz z Mikołajem Trzaską, Rabih Behaini oraz zespołami The Useless Assembly, Tralala Blip, podczas której zespół zagrał 5 koncertów w: Sydney, Melbourne, Brisbane, Lismore i Wagga Wagga.

Remont Pomp współpracował także z muzykami takimi jak: Tomasz Antonowicz, Paweł Szamburski, Wacław Zimpel, Michał Górczyński, Ray Dickaty, Artur Majewski, Paweł Romańczuk (Małe Instrumenty), Olo Walicki czy Wojtek Mazolweski. W 2014 roku zagrał koncert z Kwartetem Ircha Clarinet Quartet na Festiwalu Unsound w Krakowie.

Zespół jest także odpowiedzialny za oprawę muzyczną spektakli Teatru Razem. Do tej pory wspólnie z teatrem współtworzył 12 spektakli.

W skład zespołu Remont Pomp wchodzą:
Magdalena Spaleniak
Wojciech Birtus
Sebastian Włodarek
Jacek Cieślicki
Jan Skiba
Miriam Porębska
Małgorzata Mleczko Marciszewska
Jarosław Marciszewski
Asia Świeczkowska
José Luis Almirón Delgado
Yelyzaveta Krotova
Vera Salgado

Gość specjalny:
Mikołaj Trzaska

Posłuchaj „Złotej platyny”
www.remontpomp.bandcamp.com

Video
Remont Pomp

Remont Pomp i Mikołaj Trzaska (wywiad przed koncertem)
https://www.youtube.com/watch?v=dD57sZ8Xt5k

Remont Pomp, Mikołaj Trzaska, Mike Majkowski

Remont Pomp „Żar Raz”

 

___Mikołaj Trzaska – studiował pod koniec lat 80. malarstwo na gdańskiej ASP. Jednocześnie, zafascynowany muzyką Johna Coltrane’a i Ornette’a Colemana, zaczął samodzielnie uczyć się gry na saksofonie. W 1991 rzucił studia.
Był członkiem założycielem znanej grupy Miłość, która jest uznawana za jeden z najważniejszych zespołów na ówczesnej scenie yassowej. Nagrał z Miłością pięć albumów, w tym dwa wspólnie z Lesterem Bowiem. W 1993 roku Trzaska założył własny zespół Łoskot, a w 1995 nagrał pierwszą płytę solową Cześć, cześć, cześć.
W 2000 roku założył wraz z żoną Aleksandrą wydawnictwo Kilogram Records.
Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku jego twórczość zwróciła się ku tradycyjnej muzyce żydowskiej (klezmer), co zostało po części wywołane faktem, iż Trzaska ma żydowskie korzenie[3]. Wyrazem tego są wydawnictwa założonych przez niego zespołów Ircha i Shofar.
Z Trzaską współpracowało wiele wybitnych postaci sceny muzycznej i nie tylko, w tym m.in.: Jurij Andruchowycz, Tymon Tymański, Leszek Możdżer, Peter Brötzmann, Marcin i Bartłomiej Oleś, Tomasz Stańko, Lester Bowie, Ken Vandermark, Joe McPhee, Fisz i Emade. Często współpracuje z reżyserem Wojciechem Smarzowskim, nagrał muzykę do jego filmów Pod Mocnym Aniołem, Drogówka, Róża, Dom zły oraz Wołyń[4].
Mikołaj Trzaska, będąc znajomym Andrzeja Stasiuka, został przez niego poznany z Tomaszem Budzyńskim. Obaj muzycy postanowili podjąć współpracę, a Budzyński zaproponował, żeby była to interpretacja poezji Arthura Rimbauda. Później do Budzyńskiego i Trzaski dołączył Michał Jacaszek[5]. Trio zadebiutowało koncertowo w lipcu 2014 r. – 2 lipca w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, a 12 lipca w Krakowie w ramach projektu Męskie Granie[6]. Trio przyjęło nazwę Rimbaud, a płytę o tej samej nazwie wydało Gusstaff Records 5 czerwca 2015

___Olo Walicki – kontrabasista, kompozytor, producent. Urodził się w 1974 w Gdańsku.Twórca projektów OW Kaszebe, The Saintbox, Zespół Cieśni i Tańca.
Gra muzykę improwizowaną, komponuje do spektakli teatralnych i do filmu. Związany ze środowiskiem trójmiejskich i warszawskich artystów sceny offowej. Realizuje spektakle i projekty z teatrami tańca.
Debiutował jako szesnastolatek grając w awangardowym zespole Niebieski Lotnik, z Jerzym Mazzollem i Jackiem Olterem. Uczestniczył w nurcie określanym jako scena yassowa i współpracował z jej twórcami, Tymonem Tymańskim, Mikołajem Trzaską, Tomaszem Gwincińskim. Przez wiele lat grał w zespołach Leszka Możdżera. W latach 1996-2004 Walicki występował i nagrywał z Kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego.
Współtworzył free-jazzowy Łoskot, a także popowo-alternatywną Szwagierkolaskę, grupę Oczi Cziorne i późny skład zespołu Miłość. Brał udział w nagraniu kilkudziesięciu różnorodnych stylistycznie albumów. Kilka autorskich projektów Walicki opublikował we własnym wydawnictwie (m.in. „Metalla Pretiosa”, „Olo Walicki Kaszëbë”).

————-
Organizator: Winda – Gdański Archipelag Kultury
Wydarzenie współtworzone z Teatrem Razem

Wydarzenie w ramach
JUBILEUSZU 50-lecia Gdańskiego Archipelagu Kultury
Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Gdańska