OLEŚ/TRZASKA/OLEŚ – MIKRO MUZIK

  1. Cztery zioła
  2. Psie pola w Polsce – MP3
  3. Radiowozy w słońcu
  4. Interzone
  5. Partyzanttt
  6. Koszer – MP3
  7. Mikro muzik I
  8. Mikro muzik II
  9. Morski – MP3
  10. Senn

Mikołaj Trzaska – alto & soprano saxophone, basson clarinet
Marcin Oleś – double bass
Bartlomiej Brat Oleś – drums

Recorded October 10 & 11 2001 at the „PIK” Studio in Bydgoszcz
Produced by Oleś/Trzaska/Oleś


RECENZJE:

„(…) poważne granie, poważna pełna rozmachu muzyka, w której jest coraz mniej niepotrzebnych nut. Niemal esencja muzycznej treści, prawdziwa przyjemność. Wszyscy zaś grają bez pośpiechu, pozwalają przysłuchać się najmniejszym frazom, dają szansę wniknąć w muzykę, nie próbują zagarnąć słuchacza jednym ruchem dłoni, raczej dają mu szansę aby bez łapczywości zbudował własne relacje z tym co słyszy i pozwolił poprowadzić się dźwiękowym zdarzeniom.”

Audio-Video


„(…) tu wszystko podporządkowane jest dyscyplinie i w tej dyscyplinie wszystko się rozgrywa. Muzyka spokojnie się toczy nie popychana do przodu żadnym klasycznym patentem perkusji czy ostinatem kontrabasu. Poszczególne utwory nie mają ani wyrazistej melodyki, ani takiej rytmiki. One po prostu się dzieją. A o wiele ciekawsze jest to co się dzieje pomiędzy poszczególnymi muzykami, pomiędzy poszczególnymi dźwiękami, z których ta muzyka się składa.”

Diapazon.pl


„Dawno nie było tak wspaniałej płyty z obozy ex-yassowców. Mikołaj Trzaska znalazł rewelacyjnych wprost partnerów w postaci braci Oleś – słowo daję, to ani chybi najlepsza sekcja rytmiczna jaką można w tej chwili u nas usłyszeć – niezawodni w tej samej mierze jako matematycy i koloryści, uprawiający rytmiczną medytację w ruchu. To właśnie pulsująca rytmiczna pajęczyna określa wyciszony, kameralny, intymny nastrój i przestrzeń płyty(…). Przepiękna płyta, gdzie wątki sakralnego etno, jazzu, współczesnej kameralistyki i improwizacji owocują indywidualną aurą, która komunikuje się ze słuchaczem i podbija go jako bezpośrednia, intymna transmisja emocji. Jeden z polskich albumów roku. Krok w stronę zupełnie niespodziewanych obszarów.”

Aktivist/Antena Krzyku


Kilogram Records label założony przez trójmiejskiego saksofonistę Mikołaja Trzaskę i jego żonę Olę, choć mały i niezależny w przeciągu kilku miesięcy powiększył swój katalog o trzy pozycje. Najpierw były solowe prace jego współwłaściciela nagrywane do filmów i teatrów pt. „Pieszo”. Później ukazał się zapis koncertu organizowanego przez legendarną Łódź Kaliską. Teraz muzyk m.in. Łoskotu i ex-członek Miłości powołał do życia kolejny projekt. Tym razem jest to trio założone z zupełnie nowymi ludźmi, dotychczas jeszcze niezbyt docenionymi w naszym kraju. Marcin Oleś gra na kontrabasie, a jego brat Bartek na perkusji. Tworzą oni znakomicie zgraną i bardzo energiczną sekcję, która wspomagała już takich tuzów polskiej sceny jazzowej jak trębacza Andrzeja Przybielskiego czy saksofonistę Adama Pierończyka. Takie kolaboracje świadczą już, że nowemu projektowi, w który zaangażował się Mikołaj, daleko jest do yassowego eklektyzmu i poczucia humoru. W zamian otrzymujemy porcję dobrego, nieco klasycyzującego grania tchnącego duchem zadymionych klubów z lat 60. Trzaska doskonale odnajduje się również w tej konwencji. Jako niespokojna dusza z punkowym podejściem do muzyki i niezwykle optymistycznym do życia dodaje całemutriu niezwykłego kolorytu. Pozycja na pewno obowiązkowa dla wszystkich, którzy wyrośli już z yassu.

Jacek Skolimowski (clubber.pl)

Umiejętności

Opublikowano w dniu

31 maja 2021